RSS

Gdy właścicielem domu lub mieszkania jest dziecko, obowiązek zapłaty podatku od nieruchomości spada na jego prawnego opiekuna

02 Wrz

Po śmierci rodziców dziadek, prawny opiekun, wybudował niepełnoletniej wnuczce dom. Ona jest również właścicielem nieruchomości. Dziadek nie wie jednak, czy to on musi płacić podatek za wnuczkę.

Doktor Rafał Dowgier z Katedry Prawa Podatkowego Uniwersytetu w Białymstoku wyjaśnia, że zgodnie z art. 3 ust. 1 stawy o podatkach i opłatach lokalnych (t.j. Dz.U. z 2010 r. nr 95, poz. 613 z późn. zm.) podatnikiem tego podatku są m.in. właściciele gruntów, budynków lub budowli.

Oznacza to, że podatnikiem jest ten, kto posiada prawo władania nieruchomością, bez względu na wiek. Podobnie reguluje to art. 7 Ordynacji podatkowej (t.j. Dz.U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 z późn. zm.).

Według Rafała Dowgiera, z przepisu wynika, że podatnikiem jest m.in. osoba fizyczna, na której ciąży obowiązek podatkowy. W przepisach podatkowych nie określono, że musi to być osoba fizyczna, która posiada zdolność do czynności prawnych. Podatnikiem może być więc również dziecko.

Rafał Dowgier wyjaśnia, że w sytuacji gdy właściciel nieruchomości jest niepełnoletni, obowiązki związane ze złożeniem informacji na podatek od nieruchomości, odebraniem decyzji wymierzającej podatek oraz zapłatą podatku powinny być w imieniu niepełnoletniego podatnika wykonane przez jego przedstawiciela ustawowego lub inną osobę uprawnioną do działania w jego imieniu.

– Ta osoba, działając w imieniu i na rzecz podatnika, powinna wykonać za niego wszelkie przewidziane prawem obowiązki – stwierdza ekspert.

Podkreśla też, że podatnikiem będzie osoba niepełnoletnia. Organ podatkowy powinien więc adresować decyzję do podatnika, ale reprezentowanego przez uprawnioną osobę.

Materiał pochodzi z http://podatki.gazetaprawna.pl

Reklamy
 
Dodaj komentarz

Opublikował/a w dniu Wrzesień 2, 2011 w Uncategorized

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: