RSS

Adwokat-poseł przestaje wykonywać zawód

27 Paźdź

WIELKIE EMOCJE W ŚRODOWISKU PRAWNICZYM, I NIE TYLKO, WYWOŁAŁ SPÓR O MANDATY DWÓCH POSŁÓW, KTÓRZY SĄ JEDNOCZEŚNIE PROKURATORAMI W STANIE SPOCZYNKU. TYMCZASEM W NOWYM SEJMIE ZASIĄDZIE TEŻ PO KILKU ADWOKATÓW I RADCÓW PRAWNYCH. CZY TO COŚ ZMIENIA W ICH STATUSIE ZAWODOWYM? – MOGĄ BYĆ POSŁAMI LUB SENATORAMI, ALE JEŚLI WYBIORĄ WARIANT ZAWODOWY SPRAWOWANIA MANDATU, W ADWOKATURZE MUSZĄ PRZEJŚĆ W STAN NIECZYNNY, CO OZNACZA, ŻE NIE MOGĄ PROWADZIĆ KANCELARII – WYJAŚNIA ADW. ANDRZEJ SIEMIŃSKI Z NACZELNEJ RADY ADWOKACKIEJ.

Jeśli osoba wybrana do Sejmu zdecyduje się na status posła zawodowego, musi wystąpić do samorządu o zmianę swojego statusu zawodowego z „czynnego”, na „nie wykonujący zawodu”. Jest jeszcze status „zawieszony”, ale on dotyczy adwokatów, przeciwko którym toczy się postępowanie dyscyplinarne.
Odrębny problem jest, gdy adwokat-poseł zostaje np. ministrem sprawiedliwości. Wtedy musi wnieść o skreślenie go z listy adwokatów, ponieważ staje się funkcjonariuszem wymiaru sprawiedliwości.
W każdym razie poseł lub senator zawodowy nie może wykonywać pracy adwokata. Nie może też prowadzić kancelarii. A skoro nie prowadzi kancelarii, to nie może również występować w roli pełnomocnika. Adwokat wybrany do Sejmu lub Senatu może jednak wybrać status posła niezawodowego. Wtedy może pozostać jako adwokat w stanie czynnym i może wykonywać pracę. Oczywiście, w Parlamencie otrzymuje wtedy tylko dietę, nie otrzymuje wynagrodzenia poselskiego – wyjaśnia adwokat Andrzej Siemiński.

Materiał pochodzi  z http://www.lex.pl

Reklamy
 
Dodaj komentarz

Opublikował/a w dniu Październik 27, 2011 w Uncategorized

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: