RSS

Dowolność w opłatach za izby wytrzeźwień niekonstytucyjna

03 Kwi

Trybunał Konstytucyjny uznał za niezgodne z konstytucją zasady ustalania wysokości opłat za pobyt w izbach wytrzeźwień.TK stwierdził dziś, że kwestionowany przez RPO Irenę Lipowicz przepis ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi nie zawiera wymaganych przez konstytucję wytycznych co do treści aktu wykonawczego. Ich brak stanowi o sprzeczności zarówno przepisu ustawy, jak i wydanego na jej podstawie rozporządzenia ws. organizacji izb wytrzeźwień – uznał TK. Rozporządzenie ministra zdrowia z 2004 r. ustala maksymalną wysokość opłaty za pobyt w izbie wytrzeźwień na 250 zł.

Trybunał podkreślił, że ustawodawca pozostawił organowi wykonawczemu niedopuszczalną dowolność w kształtowaniu wysokości i charakteru prawnego opłaty. Trybunał zwrócił uwagę, że charakter opłaty za pobyt w izbie wytrzeźwień – związany z przymusowym zatrzymaniem obywatela – wymaga, aby to ustawa określała maksymalną jej wysokość.

Trwają już prace nad doprecyzowaniem przepisów 

Lipowicz uważała, że ustawowe upoważnienie dla ministra nie spełnia warunków konstytucyjności, bo nie zawiera jakichkolwiek wytycznych, pozwalających na ustalenie, czym powinien kierować się organ, określając maksymalną wysokość opłat.

Ministerstwo Zdrowia napisało do TK, że trwają już prace nad doprecyzowaniem przepisów tak, by odpowiadały postulatom RPO. Według projektów opłata za pobyt w izbie ma mieć charakter stały i wynosić 350 zł. Zdaniem MZ nowe przepisy, znajdujące się obecnie w fazie uzgodnień, „eliminują wszelką dowolność”.

Resort wnosił, by w przypadku orzeczenia o niekonstytucyjności odroczyć utratę mocy obecnych zapisów o 12 miesięcy – aby nowe zdążyły wejść w tym czasie w życie. TK odroczył to o 9 miesięcy.

Z danych resortu zdrowia wynika, że w 2010 r. w izbach wytrzeźwień zatrzymano ponad 200 tys. osób, w tym ponad 184 tys. mężczyzn i ponad 15 tys. kobiet.

Materiał pochodzi z http://www.tvn24.pl

Reklamy
 
Dodaj komentarz

Opublikował/a w dniu Kwiecień 3, 2012 w Uncategorized

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: