RSS

OŚWIADCZYNY A OBOWIĄZEK PODATKOWY

07 Mar

Może się wydawać to śmieszne, jednak wręczenie wybrance serca pierścionka zaręczynowego może się okazać kłopotliwe z podatkowego punktu widzenia. Oczywiście jeśli Urząd Skarbowy będzie egzekwował obowiązek podatkowy, polegający na nałożeniu podatku od darowizny, polegającej na przeniesieniu własności rzeczy w drodze darowizny. Bowiem wręczenie pierścionka zaręczynowego stanowi darowiznę w rozumieniu art. 1 pkt 1 ust. 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn (Ustawa z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn – Dz.U. 1983 nr 45 poz. 207 z późn. zm.).

Zgodnie z przytoczonym przepisem opodatkowane jest nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy w drodze darowizny. Taka sytuacja zachodzi właśnie w przypadku podarowania pierścionka zaręczynowego. Zaś taki podarunek nie jest objęty zwolnieniem, jakim są darowizny między „rodziną”. Narzeczona zaś nie jest jeszcze naszą rodziną tzn. nie jest jeszcze małżonkiem. W rozumieniu tejże ustawy jest ona dla nas obcą osobą, więc należy ją zakwalifikować do III grupy podatkowej czyli „pozostałych podatników”. Oczywiście obowiązuje zwolnienie kwotowe tj. jeśli wartość nabytej własności rzeczy przez osobę fizyczną przekracza pewną wartość. W omawianej sytuacji przekroczenie pewnej wartości podarowanego pierścionka zaręczynowego spowoduje powstanie obowiązku podatkowego. Wysokość tej kwoty co jakiś czas podlega zmianom, więc trzeba na bieżąco znać tę kwotę. Konkluzja jaka się nasuwa to wniosek, że odpowiednio drogi pierścionek zaręczynowy spowoduje powstanie obowiązku zapłaty podatku. A w przypadku uchylenia się od zapłaty tego podatku, spowoduje konieczność poniesienia określonych w przepisach konsekwencji podatkowych i karno – skarbowych.

Zgodnie z art. 5 wspomnianej ustawy obowiązek podatkowy ciąży na nabywcy własności rzeczy, więc narzeczona nie może spać spokojnie, ponieważ to ją może dopaść Urząd Skarbowy, celem uregulowania należnego podatku. Ta sytuacja to przykład skrajnej skuteczności fiskusa w egzekucji obowiązków podatkowych, jednak dopuszczalny w rozumieniu przepisów podatkowych.

Materiał pierwotnie zamieściłem na: http://studentprawa.edu.pl/artykuly/item/2482-oswiadczyny-a-obowiazek-podatkowy
Reklamy
 
1 Komentarz

Opublikował/a w dniu Marzec 7, 2013 w Uncategorized

 

Tagi: , ,

One response to “OŚWIADCZYNY A OBOWIĄZEK PODATKOWY

  1. Mariusz Poślednik

    Kwiecień 13, 2013 at 12:43 pm

    Mam złe wieści. Ministerstwo Finansów pochwyciło mój pomysł, bo mówią o tym w Polsat News …

     

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: